Základy finanční matematiky

Střadatel

Nyní přejdeme na operace s dočasnými platbami ve stejné výši. Ze vzorců z této skupiny vám teoreticky stačí pamatovat si jen jeden z nich. Ostatní pak již odvodíte z principu vztahu hledaných veličin pomocí převrácené hodnoty a úročitele. První se vzorců, které si představíme, a který se velmi často používá, je střadatel, který má následující tvar:

Kde:

„n“ je počet pravidelných plateb (počet období)

„i“ je sazba využitá k úročení za jedno období „n“

Pomocí střadatele spočítáte budoucí hodnotu pravidelných plateb tak, že pravidelnou platbu vynásobíte střadatelem. Výše uvedený vzorec je polhůtní verzí střadatele. S platbou se tedy počítá na konci každého období. Předlhůtní verzi vzorce získáte tak, že výsledek zvýšíte o úročení za jedno období „n“. Předlhůtní verze vzorce střadatele tedy vypadá takto:

Příklad využití střadatele:

Investujete 5000 Kč měsíčně po dobu 120 měsíců při nominální výnosové míře 4 % ročně a chcete vědět, kolik budete mít na konci daného horizontu. Musíte však mít v souladu výnosovou míru za období, které je frekvencí pravidelné platby. V tomto případě tedy musíte výnosovou míru přepočítat z roční na měsíční bázi dle vztahu:

Kde:

„im“ je měsíční výnosové míra,

„ir“ je roční výnosové míra.

Správnost vašich výpočtů si můžete ověřit na přiložené kalkulačce. Před změnou zadání proveďte reset.

Pravidelná platba
Úroková sazba za 1 období
%
Počet období

© 2023 Vytvořeno pomocí Royal Elementor Addons

Jak nás kontaktovat

Naše další projetky